strona domowa
strona domowa

Rozbórz Okrągły

 

Opis:

 


Położony jest na wysokości ok 230 m. n.p.m. Kształt wsi, stanowiącej tzw. owalnicę okolnicę (co zresztą znalazło odzwierciedlenie w określeniu "Okrągły") sugeruje, iż należy do najstarszych wsi w regionie - powstał prawdopodobnie ok. połowy XIV wieku. Rozbórz otoczony był przez podmokłe tereny, przez co pozbawiony był możliwości rozwoju przestrzennego, dlatego w XV wieku powstała Wola Rozborska zwana Rozborzem Nowym a następnie Rozborzem Długim. Rozbórz zaczęto nazywać dla odróżnienia Rozborzem Starym, który ze względu na fakt iż utrzymał kształt wsi - owalnicy zaczęto określać mianem Rozbórz Okrągły. U schyłku XIX wieku w Rozborzu istniała szkoła oraz posiadłość ziemska należąca do Heleny Zakliki licząca ponad 60 mórg ziemi.


Liczba mieszkańców: 429

 

  Wejscia: 8187