Spsób postępowania podczas śnieżyc i mrozów

ŚNIEŻYCA – gwałtowny, obfity opad śniegu. Często ogranicza widoczność. Zazwyczaj występujące z porywistym wiatrem, przejawiające się w podstacji zawiei i zamieci śnieżnych w których śnieg podnoszony jest z powierzchni ziemi przez wiatr i niesiony wraz z wiatrem. Zamiecie powodują przenoszenie śniegu tworząc zaspy śnieżne nieraz o dużych wysokościach pomimo średnio niewielkiej pokrywie śnieżnej. Rozróżnia się dwa rodzaje zamieci. Niska, nie przesłaniająca dalekiej widoczności, podnosząca śnieg na wysokość do 2m oraz wysoka - przesłaniająca widoczność po horyzont.

MRÓZ - stan pogody, kiedy temperatura powietrza na otwartej przestrzeni (na wysokości 2 metrów nad gruntem) jest niższa od temperatury zamarzania wody (0 °C) w normalnych warunkach.

Występuje kilka stopni nasilenia mrozu:

• przymrozek: 0 do − 3,5°C (32 do 25,7°F)
  • umiarkowany mróz: − 3,6 do − 6,5 °C (25,6 do 20,3°F)
  • mróz: − 6,6 do − 11,5 °C (20,2 do 11,3°F)
  • bardzo ostry mróz: poniżej − 11,5 °C (11,3°F)

Postępowanie w czasie śnieżycy i wielkich mrozów:

• Jeśli to możliwe – nie wychodź z domu.
  • Słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach pogodowych.
  • Jeżeli musisz wyjść z domu zdejmij metalową biżuterię, ubierz się w ciepłą, wielowarstwową odzież, włóż ciepłe skarpety i buty oraz nałóż nakrycie głowy, szalik i ciepłe rękawiczki.
  • Zachowaj ostrożność poruszając się po zaśnieżonym i oblodzonym terenie. Zwróć uwagę na zwisające sople, zwały śniegu na dachach budynków, itp.
  • Staraj się korzystać z komunikacji publicznej.
  • Unikaj dalszych podróży, jeśli jednak musisz to zrobić:
    • przygotuj swój samochód do podróży,
    • słuchaj komunikatów radiowych o aktualnych warunkach drogowych,
    • powiadom rodzinę, znajomych o docelowym miejscu podróży, przewidywanej trasie przejazdu oraz o planowanym czasie dotarcia na miejsce przeznaczenia,
    • podróżuj w ciągu dnia i jeśli to możliwe, w towarzystwie przynajmniej jednej osoby,
    • zabierz ze sobą:
      • prowiant – wysokoenergetyczne, suche pożywienie oraz termos z ciepłym napojem,
      • śpiwór lub koc, rękawice, czapkę, ciepłą odzież,
      • latarkę (z zapasem baterii),
      • łopatę,
    • wyjeżdżaj z zapasem paliwa.
  • Jeśli utknąłeś w drodze:
    • pozostań w samochodzie; nie szukaj sam pomocy, chyba, że pomoc jest w widocznej odległości,
    • oznacz swój samochód tak, aby był widoczny dla ratowników (umocuj na antenie lub dachu samochodu jaskrawą tkaninę lub zamontuj przenośne migające światełko; jeśli pozostawiasz włączone światła, pamiętaj by nie rozładować akumulatora,
    • sprawdź, czy rura wydechowa jest wolna od śniegu,
    • okryj się kocem lub śpiworem i uruchamiaj silnik co pewien czas włączając ogrzewanie,
    • dla utrzymania ciepła wskazane jest siedzenie współpasażerów blisko siebie,
    • wykonuj co jakiś czas lekkie ćwiczenia ruchowe dla utrzymania krążenia krwi, staraj się nie przebywać w jednej pozycji zbyt długo, od czasu do czasu klaskaj w dłonie, poruszaj ramionami i nogami w celu utrzymania normalnego obiegu krwi,
    • unikaj zbędnego lub nadmiernego wysiłku (mroźne otoczenie powoduje dodatkowe obciążenie dla serca – nadmierny wysiłek tj. odgarnianie śniegu czy pchanie samochodu może spowodować dolegliwości zdrowotne),
    • jeśli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, śpijcie kolejno, na zmianę,
    • zwracaj uwagę na oznaki odmrożeń lub wychłodzenia organizmu.

Pamiętaj:

Nie panikuj, w przypadku wystąpienia silnych mrozów i śnieżyc należy kierować się rozwagą w podejmowaniu decyzji.

Informacje opracowane na podstawie „Poradnik postępowania w sytuacjach kryzysowych” Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w konsultacji z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy Komenda Stołeczna Policji, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Państwową Agencją Atomistyki, Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego MEDITRANS SPZOZ, Stowarzyszeniem Warszawska Grupa Wysokościowa oraz zaczerpnięte z: