strona domowa
strona domowa

Imprezy stałe organizowane w Pruchniku

 

Wielkopostne misteria teatralne

Przez trzy kolejne niedziele Wielkiego Postu w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku prezentowane są spektakle teatralne o tematyce wielkopostnej, w wykonaniu amatorskich zespołów, specjalizujących się w wystawianiu misteriów. Imprezie towarzyszy gminny konkurs na palmę wielkanocną.

 

Bieg o Memoriał Bł. Ks. Bronisława Markiewicza

Bieg o memoriał Bł. Ks. Bronisława Markiewicza jest jedną z cyklicznych imprez odbywających się w naszej gminie, organizowana w ostatnim tygodniu kwietnia, nieodzownie związana z sylwetką naszego rodaka Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, urodzonego 13 lipca 1842 roku w Pruchniku, wychowawcy i społecznika. Dziełem, któremu poświęcił życie, było wychowanie i oświata. Świadectwa i wspomnienia ludzi, którzy się z nim zetknęli osobiście, mówią o jego wielkim umiłowaniu Boga i bliźniego, zwłaszcza dzieci i młodzieży najbiedniejszej, zaniedbanej i osieroconej. Propagator idei trzeźwości narodu, patriotyzmu oraz kształcenia najbardziej zaniedbanych warstw społecznych, przywiązujący duże znaczenie do uprawiania sportów i ćwiczeń fizycznych.. Zmarł 29 stycznia 1912 roku w Miejscu Piastowym. W miejscu w którym Znajduje się Pomnik Bł. ks. Markiewicza stał jego rodzinny dom. Memoriał odbywa się na stadionie sportowym w Pruchniku i gromadzi dużą ilość uczestników oraz widzów. Zawodnicy rywalizują między sobą na trasach przebiegających m. in. po Pruchnickim Rynku.

 

Zlot Rowerowy im. Gen. Marka Papały

Organizatorami XVII Zlotu Rowerowego im. Gen. Marka Papały jest Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, Urząd Miejski w Pruchniku. Jest to kolejna cykliczna impreza która z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę sympatyków kolarstwa górskiego do naszej miejscowości. Jest ona także związana z postacią naszego rodaka - Marka Papały – Komendanta Głównego Policji w latach 97 -98, który urodził się i wychował w Pruchniku.  Jest to także jeden z cyklów maratonów rowerowych CYKLOKARPATY.pl. Ciekawe trasy, malownicze ścieżki rowerowe, piękne widoki to wszystko sprzyja że wyścigi te odbywają się właśnie na tych terenach, gdzie można sprawdzić swoją wytrzymałość w sportowej rywalizacji, ale także odpocząć ciesząc się malowniczymi terenami.

 

Dni Pruchnika

Jest to cykliczna impreza organizowana od 2011 roku, od czasu odzyskania przez Pruchnik praw miejskich. Pruchnik prawa miejskie uzyskał około roku 1370, będąc wówczas własnością prywatnych rodów szlacheckich. W późniejszych latach Pruchnik przeżywał czasy rozwoju i upadków. Ostatecznie po uruchomieniu kolei i zmianie szlaków handlowych stopniowo spadało znaczenie ekonomiczne Pruchnika co sprawiło że w roku 1935 utracił on prawa miejskie. Status miasta został Pruchnikowi przywrócony z dniem 1 stycznia 2011 roku rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2010 roku. Aby upamiętnić ten fakt na początku czerwca obchodzimy święto miasta i gminy – Dni Pruchnika.

 

Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”

Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki” to stała impreza plenerowa, organizowana w sierpniu na przepięknym zabytkowym Rynku w Pruchniku. Jej głównym celem jest pokazanie i popularyzacja dorobku twórców ludowych z dziedzin objętych programem „Ginące zawody”, podtrzymanie tradycji kultury ludowej. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia i co roku gromadzi tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych tego regionu.
Nazwa „Sochaczki” wywodzi się od znanego w XVII w. w Pruchniku zwyczaju handlowania mięsem. „Sochaczki" były to wolne targi mięsne dla chłopów z okolicznych wsi. Oferowali oni swoje wyroby zawieszone na kiju zwanym „sochą” – i stąd nazwa sochaczki.
Współczesne „sochaczki” nawiązują do tamtych sprzed lat, to prawdziwy festiwal sztuki ludowej, w czasie których twórcy ludowi i rzemieślnicy prezentują, sprzedają, oraz wykonują swoje wyroby. Na tegorocznych „sochaczkach” można było zobaczyć, oprócz „ginących zawodów” takich jak wikliniarstwo, kowalstwo, bednarstwo czy garncarstwo, kształtowanie gorącego szkła, inne wytwory tradycyjnego rzemiosła, m.in. drewniane zabawki, koronki, hafty, kwiaty z bibuły, miód i świece z pszczelego wosku, rzeźby, ozdobne flakony, szkatułki, obrazy malowane różnymi technikami i wiele innych dekoracyjnych i użytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją jest możliwość obserwacji jak powstają te przedmioty, oraz uczestniczenie w ich wykonaniu, to wszystko w niepowtarzalnym klimacie zabytkowego Rynku w Pruchniku.
„Pruchnickie Sochaczki” to nie tylko sam jarmark – towarzyszą im dodatkowe atrakcje takie jak: tłoczenie monety okolicznościowej, degustacja potraw regionalnych, gry i zabawy dla dzieci, koncerty. Podczas Jarmarku odbywają się również spotkania Kabaretów Wiejskich i Małych Miasteczek.

 

Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II

Organizatorami Podkarpackiego Rajdu Pieszego Szkół im. Jana Pawła II są: Szkoła Podstawowa w Świebodnej, Stowarzyszenie Przewodników i Pilotów Wycieczek z Jarosławia, Stowarzyszenie Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Rzeszowie, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej przy współudziale z Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku oraz Urzędu Miejskiego w Pruchniku.
Już od dłuższego czasu pruchnicki rynek gości Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II, uczniowie, wychowawcy, przewodnicy oraz mieszkańcy Pruchnika i nie tylko, przy dźwiękach muzyki kapeli góralskiej i podczas występów dzieci, wspomina postać wielkiego Polaka Jana Pawła II. Następnie uczestnicy udają się na wędrówkę po Ziemi Pruchnickiej.

 

 

  Wejscia: 24815