strona domowa
strona domowa
I my byliśmy w Brukseli.

Michał Pich - uczeń Gimnazjum Publicznego w Pruchniku zdobył I miejsce w konkursie Marszałka Województwa Podkarpackiego „Fundusze Europejskie- zaprojektuj swoją przyszłość”. W konkursie tym uczestniczyło blisko 2000 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Głównym celem konkursu było nie tylko propagowanie wśród młodzieży wiedzy o funduszach i inwestycjach zrealizowanych w naszym regionie przy pomocy unijnego wsparcia, ale też rozwijanie ich wyobraźni i talentów oraz pobudzanie ich do kreatywnego i perspektywicznego myślenia.

„To ważne, że tak liczna grupa młodych ludzi wzięła w nim udział. Cała inicjatywa jest zgodna z tym, co robię, jako poseł do Parlamentu Europejskiego, a więc informuję, promuję, pokazuję jak funkcjonują fundusze. Młodzi ludzie z Podkarpacia dzięki wiedzy, którą zdobyli w tym przedsięwzięciu być może będą mogli skutecznie sięgać po te fundusze w przyszłości i dzięki nim realizować swoje marzenia, a przez to lepiej rozwijać się zawodowo. Będę konsekwentnie stawiał na młodych ludzi zwłaszcza, że młodzież z Podkarpacia nie ma kompleksów. Świetnie zna języki i radzi sobie w Parlamencie Europejskim. Te osoby, które już tu pracują pokazują, że dzięki swojej ambicji i umiejętnościom będą się realizować właśnie w takiej instytucji, jaką jest Parlament Europejski” – mówił Tomasz Poręba.

Zadanie, jakie postawiono przed gimnazjalistami to napisanie słów piosenki-oczywiście o funduszach europejskich. Zwycięskiej piosenki Michała można posłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=IOo7ip3E_bI

Nagrodą dla zwycięzcy konkursu była konsola do gry Xbox One oraz wycieczka do Brukseli, na zaproszenie europosła Tomasza Poręby.  W wyjeździe tym uczestniczył Michał wraz z nauczycielem- opiekunem P. Beatą Gomułką.  W stolicy Unii Europejskiej można było zwiedzić największe atrakcje turystyczne miasta- Grand Place z Ratuszem, Atomium, Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych, Katedra św. Michała i św. Guduli. Architektura i historia tego miasta, a także jego wielokulturowość oraz znaczenie we współczesnej Europie, tworzy specyficzny klimat Brukseli. W programie była również wizyta w Parlamencie Europejskim. Tu można było nie tylko zobaczyć imponującą salę plenarną, w której europosłowie 28 krajów podejmują decyzje, ale również porozmawiać z posłem Tomaszem Porębą o wszelkich tajnikach pracy w Europarlamencie.

Oprócz nagród indywidualnych, w ramach unijnego konkursu, przyznano również nagrody dla szkół. We wrześniu zrealizowana zostanie już ostatnia nagroda - Gimnazjum w Pruchniku odwiedzą siatkarze Asseco Resovii Rzeszów.

Konkurs był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

 

  Wejscia: 851