strona domowa
strona domowa
Pruchnickie Sochaczki 2014
poniedziałek, 18 sierpnia 2014 22:49

17 sierpnia 2014 roku odbył się XII jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”. Głównym celem tej cyklicznej imprezy jest pokazanie i popularyzacja dorobku twórców ludowych z dziedzin objętych programem „Ginące zawody”, podtrzymanie tradycji kultury ludowej. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia i co roku gromadzi tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych tego regionu.

Nazwa „Sochaczki” wywodzi się od znanego w XVII w. w Pruchniku zwyczaju handlowania mięsem, czyli wolnych targów dla chłopów z okolicznych wsi. Oferowali oni swoje wyroby zawieszone na kiju zwanym „sochą” – i stąd nazwa „Sochaczki”.
Tegoroczny Jarmark otworzył Pan Stanisław Kłopot zastępca Burmistrza Pruchnika który powitał wszystkich wystawców , artystów, twórców ludowych prezentujących swoje dzieła, zwiedzających, oraz zaproszonych gości w osobach:

  • Janusza Magonia – v-ce Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego,
  • Mieczysława Golbę – posła na Sejm RP,
  • Andrzeja Ćwierza - posła na Sejm RP V i VI kadencji

Współczesne „Sochaczki” nawiązują do tamtych sprzed lat, to prawdziwy festiwal sztuki ludowej, w czasie których twórcy ludowi i rzemieślnicy prezentują, sprzedają, oraz wykonują swoje wyroby. Na tegorocznych „Sochaczkach” można było zobaczyć, oprócz „ginących zawodów” takich jak wikliniarstwo, kowalstwo czy garncarstwo, inne wytwory tradycyjnego rzemiosła,  m.in. drewniane zabawki, koronki, hafty, kwiaty z bibuły, miód i świece z pszczelego wosku, rzeźby, ozdobne flakony, szkatułki, obrazy malowane różnymi technikami i wiele innych dekoracyjnych i użytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją była możliwość zobaczenia jak powstają te przedmioty, oraz uczestniczenie w ich wykonaniu, to wszystko w niepowtarzalnym klimacie zabytkowego Rynku w Pruchniku.

Tegoroczne „Sochaczki „ po raz pierwszy odbyły się w dwóch lokalizacjach – na Pruchnickim Rynku oraz nowo powstałym Targowisku Stałym „Mój Rynek”, które zostało podczas tych „Sochaczek” uroczyście otwarte przez: Burmistrza Pruchnika – Wacława Szkołę, Zastępcę Burmistrza Pruchnika – Stanisława Kłopota, Skarbnik Gminy Pruchnik – Renatę Mikłasz, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pruchniku – Władysława Flaka, v-ce Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pruchniku – Mariusza Trojaka, wykonawcę Targowiska „Mój Rynek” – Marka Kurpiela oraz Ks. Andrzeja Kopcza który dokonał aktu poświęcenia tego obiektu.

Targowisko Stałe "Mój Rynek" powstało przy dofinansowaniu Unii Europejskiej. Całkowita wartość operacji wyniosła 2 322 407,00 zł, finansowanie z PROW 2007 - 2013 wyniosło 1 322 407,00 zł, wkład własny Gminy Pruchnik - 1 000 000,00 zł. Celem jego powstania było zapewnienie dobrych i bezpiecznych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, rozwój lokalnej przedsiębiorczości oraz rozwój gospodarczy regionu. Nowe targowisko stałe "Mój Rynek" jest m.in. utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i elektroenergetycznej, wyposażone w odpływ wody deszczowej, posiada zadaszone stanowiska, oraz miejsca parkingowe i urządzenia sanitarno-higieniczne.

„Pruchnickie Sochaczki” to nie tylko sam jarmark - organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje takie jak: gry i konkursy, tłoczenie monety okolicznościowej, degustacja potraw regionalnych, zjeżdżalnie i place zabaw dla dzieci, koncert kapel ludowych, oraz Gwiazdy Wieczoru – zespołu „Redlin".

Organizatorami tej imprezy było Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, Urząd Miejski w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej.

 

  Wejscia: 2507