strona domowa
strona domowa
Dni Pruchnika 2011
wtorek, 21 czerwca 2011 19:38

 

W dniu 1 stycznia 2011 roku po 77 latach Pruchnik odzyskał statut miasta. Aby upamiętnić ten fakt Urząd Miejski w Pruchniku wraz z Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku zorganizowali w dniach 18-19 czerwca 2011 roku Dni Pruchnika.

 

 

Msza Św. o godz. 900 w dniu 18.06.2011, której przewodniczył ks. Bp. Edward Białogłowski rozpoczęła dwudniowe święto z okazji odzyskania praw miejskich przez Pruchnik.

O godz. 1030 w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku rozpoczęła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Pruchniku. Sesji, poświęconej tym niecodziennym wydarzeniom przewodniczył przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku Pan Władysław Flak.

Wiceminister Gospodarki Mieczysław Kasprzak złożył na ręce Burmistrz Pruchnika – Pana Wacława Szkoły akt nadania praw miejskich dla miejscowości Pruchnik. Rozporządzenie Rady Ministrów o powstaniu nowych miast wydano w lipcu ubiegłego roku.

Burmistrz podziękował Panu Edwardowi Brzuchaczowi byłemu naczelnikowi gminy Pruchnik za rozpoczęcie starań o odzyskanie praw miejskich oraz Panu Stanisławowi Górskiemu Wójtowi kadencji 2006-2010 za doprowadzenie ich do finału.

W kolejnym punkcie sesji Pan dr Marian Wolski pracownik Polskiej Akademii Nauk przedstawił wykład nt. historii Pruchnika.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku poinformował zaproszonych gości, że w związku z dzisiejszą uroczystością Rada Miejska w Pruchniku podjęła Uchwałę o przyznaniu okolicznościowych medali.

Pan Wacław Szkoła - Burmistrz Pruchnika wraz z Panem Władysławem Flakiem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pruchniku wręczyli medale okolicznościowe zaproszonym gościom, otrzymali je min.:

  1. J. E. Ks. Bp Edward Białogłowski
  2. Mieczysław Kasprzak – Wiceminister Gospodarki
  3. Andrzej Ćwierz – Poseł na Sejm RP
  4. Mieczysław Golba – Poseł na Sejm RP
  5. Tomasz Kulesza – Poseł na Sejm RP
  6. Marek Rząsa – Poseł na Sejm RP
  7. Piotr Tomański – Poseł na Sejm RP
  8. Małgorzata Chomycz – Wojewoda Podkarpacki
  9. Mirosław Karapyta – Marszałek Województwa Podkarpackiego
  10. Zygmunt Cholewiński – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego
  11. Lucjan Kuźniar – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego
  12. ks. Archiprezbiter Andrzej Surowiec – proboszcz Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu
  13. ks. Wiesław Dziwik – Dyrektor Radia AVE MARIA w Jarosławiu
  14. ks. Prałat Kazimierz Wójcikowski – Proboszcz Parafii  p.w. M.B. Pocieszenia  w Jodłówce
  15. ks. Dziekan  Kazimierz Trelka – proboszcz Parafii p.w. św. Mikołaja Biskupa w Pruchniku
  16. ks. Kanonik Józef Misztal – proboszcz Parafii Rozbórz Okrągły
  17. ks. Zbigniew Szostecki – proboszcz Parafii p.w. św. Klemensa w Kramarzówce,
  18. ks. Andrzej Kopcza
  19. ks. Paweł Bajger
  20. Leszek Szczybyło – Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego
  21. Henryk Szczepanik – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego
  22. Jerzy Batycki – Starosta Jarosławski
  23. Józef Szkoła – Wicestarosta Jarosławski
  24. Tadeusz Chrzan – Radny Powiatu Jarosławskiego
  25. Tomasz Oronowicz – Radny Powiatu Jarosławskiego
  26. Marian Romanik – Radny Powiatu Jarosławskiego
  27. dr Marian Wolski
  28. Dariusz Tracz – Dyrektor Wydz. Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego
  29. Jacek Wojtas – Podkarpacki Kurator Oświaty
  30. Józef Gdański – Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie
  31. Janusz Konieczny – Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP w Rzeszowie
  32. Kazimierz Ziobro – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu
  33. Marek Puzio – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Jarosławiu
  34. Małgorzata Sznejder-Dutko – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Jarosławiu
  35. Robert Matusz – z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu
  36. Piotr Biały – Komendant Powiatowy PSP w Jarosławiu
  37. Zygmunt Jasiłek – Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Jarosławiu
  38. Juliusz Wójcik – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kańczuga
  39. Krzysztof Pobuta – Komendant Miejski Policji w Przemyślu
  40. Adam Halwa – Dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu
  41. Jacek Sołek – Burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga
  42. Zbigniew Blecharczyk – Wójt Gminy Dubiecko
  43. Ryszard Bugiel – Wójt Gminy Kamień
  44. Roman Kałamarz – Wójt Gminy Jarosław
  45. Bożena Gmyrek – Wójt Gminy Rokietnica
  46. Wacław Szkoła – Burmistrz Pruchnika
  47. Stanisław Kłopot – Zastępca Burmistrza Pruchnika
  48. Renata Mikłasz – Skarbnik Gminy Pruchnik
  49. Robert Grządziel – Sekretarz Gminy Pruchnik
  50. Stanisław Górski –Wójt Gminy Pruchnik w kadencji 2006-2010
  51. Edward Brzuchacz  - Naczelnik Gminy Pruchnik
  52. Adam Tołpa Wice-Wójt w kadencji 2002-2006
  53. Stanisław Konieczny  - wieloletni Wójt Gminy Chłopice
  54. Wojciech Domaradzki – Poseł IV kadencji na Sejm w latach 2001-2005
  55. Jerzy Bar – Przewodniczący Rady Gminy Pruchnik w kadencji 2006-2010
  56. Dariusz Jasiewicz – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia
  57. Agnieszka Sosna – Redaktor Naczelny Gazety Jarosławskiej
  58. Roman Kijanka – Redaktor Gazety Codziennej  NOWINY
  59. Aleksandra Wdowik – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej
  60. Lucyna Paulo - Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Jarosławiu
  61. Zbigniew Bratkowski – Kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej w Pruchniku
  62. Wojciech Mikłasz – Kierownik Posterunku Policji w Pruchniku
  63. Włodzimierz Ziemiński – Dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Panaceum w Pruchniku
  64. Marzena Rachoń – Wicedyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Panaceum w Pruchniku
  65. Kazimierz Piwoda –Kierownik Banku Spółdzielczego w Pruchniku
  66. Wacław Krawczyk – Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Pruchniku
  67. Stanisław Knap – właściciel Zakładu Stolarskiego „KNAPOL”
  68. Sołtysi i Przewodniczący Rad osiedli gminy Pruchnik
  69. Kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych i kierownicy referatów Urzędu Miejskiego w Pruchniku
  70. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Pruchniku
  71. Radni Rady Miejskiej w Pruchniku

Następnym punktem sesji było wręczenie przez Panią Małgorzatę Chomycz – Wojewodę Podkarpacką oraz Panią Aleksandrę Wdowik – Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej statuetek zasłużony dla ziemi pruchnickiej.

Statuetki Słonecznika otrzymali:

  1. Ks. Br. Markiewicz

    Naszemu wielkiemu Rodakowi, szlachetnemu Duszpasterzowi za piękną postawę gorliwego i świętego kapłaństwa, lekcje patriotyzmu i miłości do drugiego człowieka.

  2. Śp. Krystyna Sowińska

    za szczególne umiłowanie Naszej Małej Ojczyzny, życzliwość, ciepło, wrażliwość artystyczną i otwartość na potrzeby drugiego człowieka; wysiłek wkładany w upowszechnianie regionalnych tradycji, organizację przedsięwzięć, które pozostawiły ślady w naszych sercach i pamięci.

  3. Gen dr śp. Marek Papała

    za wszelkie działania, które pozwalały spełniać marzenia Polaków o kraju praworządnym i bezpiecznym; za otwartość na potrzeby pruchnickiej społeczności oraz dokonania, które pozostaną w naszej serdecznej pamięci.

  4. Śp. Józef  Babiś

    w dziedzinie przedsiębiorczości

    za wkład w rozwój lokalnej przedsiębiorczości, pomysłowość, postawę, którą najpiękniej oddają słowa Jana Pawła II:

    „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada (…),

    lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

  5. Wacław Szkoła

    w dziedzinie rozwoju gospodarczego gminy Pruchnik

    za znaczące osiągnięcia w rozwoju infrastruktury naszej Gminy, wytrwałość i skuteczność w realizacji wyznaczonych zadań oraz poprawę jakości życia społeczno – gospodarczego jej mieszkańców.

  6. Ks. Kazimierz Wójcikowski - Proboszcz Parafii Jodłówka

    za kapłańską gorliwość w szerzeniu Kultu Maryi Jodłowieckiej, nieustającą troskę o piękny wygląd Sanktuarium oraz wskazywanie parafianom i pielgrzymom głębi kontemplacji i modlitwy.

  7. Ks. Kazimierz Trelka - Proboszcz Parafii Pruchnik

    za wybitną działalność duszpasterską

    przekazywanie parafianom najlepszych wartości i kształtowanie młodzieży w duchu religijnym oraz wkład w pomnażanie i utrzymanie dóbr kościelnych.

  8. Zdzisław Szkoła

    za długoletnie, wzorowe pełnienie funkcji komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dotychczasową, bezinteresowną działalność społeczną.

  9. Maria Gwizdała

    w dziedzinie oświaty

    za wykształcenie wielu pokoleń dzieci i młodzieży  w duchu patriotyzmu i znajomości historii oraz  promocję piękna Ziemi Pruchnickiej.

  10. Stanisław Szeliga

    w dziedzinie oświaty

    za wkład w rozwój infrastruktury oświatowej, przeprowadzenie reformy oświaty na terenie gminy Pruchnik oraz wieloletnią pełną oddania i godną naśladowania pracę z młodzieżą

  11. Janina Szczepanik

    w dziedzinie oświaty

    za pełne uznania, przykładne pełnienie funkcji dyrektora szkoły, tworzenie dobrej atmosfery pracy, dbałość o rozwój talentów i wzmacnianie poczucia własnej wartości wychowanków oraz umiejętność konstruktywnego dialogu z ich rodzicami.

  12. Halina Wojdyło

    w dziedzinie kultury

    za długoletnią twórczą pracę na rzecz rozwoju kultury, promocję Ziemi Pruchnickiej poprzez wspieranie i rozwijanie lokalnych inicjatyw kulturalnych oraz „ocalanie od zapomnienia” rodzimej tradycji.

  13. Zbigniew Bratkowski

    w dziedzinie kultury

    za założenie i długoletnie prowadzenie Strażackiej Orkiestry Dętej i Chóru Parafialnego, angażowanie młodych talentów w działalność artystyczną, uświetnianie uroczystości religijnych i państwowych oraz godną naśladowania postawę społecznika

  14. Bogdan Sikorski

    w dziedzinie kultury

    za twórcze zaangażowanie w życie kulturalne i artystyczne gminy Pruchnik, oprawę muzyczną uroczystości państwowych, religijnych i okolicznościowych oraz bezinteresowną działalność społeczną.

  15. Eugeniusz Mikłasz

    za zaangażowanie w rozwój turystyki i sportu amatorskiego w regionie oraz promocję Ziemi Pruchnickiej.

  16. Janusz Kochanowicz

    za zaangażowanie w tworzeniu wizerunku Naszej Małej Ojczyzny oraz osiągnięcia i zasługi dla promocji Gminy i jej mieszkańców w mediach.

Ksiądz Kazimierz Wójcikowski proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce podziękował Kapitule za docenienie osób, odznaczenia oraz zauważenie tych, którzy odeszli do Pana.

W dalszej części sesji Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku przekazał głos przybyłym gościom, którzy nie szczędzili słów sympatii i gratulacji społeczności całej gminy Pruchnik. Przybyli goście złożyli również na ręce Pana Burmistrza listy gratulacyjne i pamiątkowe puchary, min.:
Poseł Andrzej Ćwierz w imieniu Wicemarszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego złożył  na ręce Pana Burmistrza Pruchnika podziękowania za zaproszenie na uroczystości z okazji odzyskania praw miejskich przez Pruchnik.
Lucjan Kuźniar – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego – w imieniu Marszałka i całego Zarządu podziękował za zaproszenie na uroczystości a przede wszystkim za medal, który jak powiedział będzie mu przypominał tą uroczystą chwilę.

Roman Kałamarz – Wójt Gminy Jarosław oraz  Mieczysław Golba – Poseł na Sejm RP – wręczyli Panu Burmistrzowi pamiątkowe puchary.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Pruchniku podziękował za ciepłe i życzliwe słowa, w tym historycznym dla mieszkańców Pruchnika dniu. Zwrócił się również z prośbą do wszystkich zebranych o upamiętnienie swojego udziału w tej uroczystości wpisem do Księgi Honorowych Gości  i na tym zakończył Uroczystą Sesję Rady Miejskiej w Pruchniku.

O godzinie 1500 ulicami Pruchnika przeszedł barwny korowód uczniów, którym Burmistrz Pruchnika wręczył klucze do miasta. Młodzież objęła w panowanie Pruchnik do godziny 1900 następnego dnia. Na ten czas przewidziano wiele atrakcji dla mieszkańców gminy i gości min.:

  • występy zespołów Baciary, Skaner, Redlin, Family Power, Liverpool, DJ AKI, kapeli z CKSiT, orkiestry dętej OSP nr 1 z Pruchnika, Symonidy Modras
  • podsumowanie konkursów literackich, plastycznych, fotograficznych – wręczenie nagród i dyplomów,
  • pokazy tańca break – dance, sztuk walki combat aikido,
  • pokazowe walki, gry i zabawy plebejskie zaprezentowało Zgromadzenie Rycerzy Tres Lilia
  • góra wspinaczkowa, karuzela, basen z piłeczkami, zjeżdżalnie dmuchane.

  Wejscia: 7205