Kompleksowe ćwiczenia zgrywające gmin Chłopice, Pruchnik i miasta Radymno.
środa, 05 października 2011 19:07

W dniach 29 i 30 września 2011 r. w Chłopicach odbyło się Kompleksowe Ćwiczenie Zgrywające Obrony Cywilnej gmin: Chłopice, Pruchnik, m. Radymno na temat: Kierowanie i koordynowanie działań ratunkowych po wystąpieniu zdarzeń wywołanych siłami przyrody, awariami przemysłowymi i wypadkami drogowymi”.

W dniu 29 września 2011 r. odbyła się odprawa instruktażowo-szkoleniowa z osobami funkcyjnymi biorącymi udział w ćwiczeniu, a w Chłopicach odbył się rekonesans w miejscu przeprowadzenia ćwiczeń taktyczno – bojowych.

Ćwiczenie składało się z następujących etapów:

Etap przygotowawczy – 29.09.2011 r.

I etap - podwyższonej gotowości do działania - 30.09.2011 r.
II etap - pełnej gotowość do działania - Akcja ratunkowa
III etap - ćwiczenia międzygminne - rozgrywanie epizodów praktycznych:

• gaszenie pożaru przez współdziałające jednostki z gminy Pruchnik i Chłopice
  • prowadzenie ewakuacji ludności
  • usuwanie przeszkody na drodze

IV etap - podsumowanie i zakończenie ćwiczenia

W ćwiczeniu międzygminnym wzięli udział:

• burmistrz  miasta Radymno - mgr Wiesław Pirożek
  • burmistrz Pruchnika - mgr inż. Wacław Szkoła
  • wójt gminy Chłopice - Pan Andrzej Czyż
  • naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Jarosławiu - Pan Tadeusz Skoczylas

oraz przedstawiciele: Policji, Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gmin ćwiczących: OSP Pruchnik I, OSP Chłopice i OSP Radymno.

Ćwiczenie miało za zadanie uaktualnić procedury postępowania w przypadku zagrożeń w oparciu o obserwacje i wnioski z prowadzonych ćwiczeń, a także sprawdzić okresowo przygotowanie sił i środków planowanych do użycia podczas akcji ratunkowych.