strona domowa
strona domowa
Narodowe czytanie 2020
czwartek, 10 września 2020 06:20

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy osiem nowel polskich wybranych przez parę prezydencką. W tym roku – 2020, podczas 9 edycji lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Organizatorami Narodowego Czytania 2020 w Pruchniku było Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Pruchnickiej. Czytanie miało miejsce w plenerze – w pruchnickim parku.

Co roku w akcję angażują się pokolenia, czytając wspólnie lektury klasyki polskiej literatury. W tym roku również podczas tego wydarzenia, nie brakowało młodszych i starszych uczestników.

Czytanie rozpoczęła pani Elżbieta Macierzanka – prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej wraz z aspirantem sztabowym Wojciechem Mikłaszem. Znając lekturę „Balladyny”, dodatkowym zamysłem organizatorów było zaproszenie sióstr do tegorocznego czytania. W tej roli w duecie siostrzanym wystąpiły: Anna Mikłasz i Jadwiga Majda, Izabela i Aleksandra Stańko oraz Anna Mikłasz i Agnieszka Olejarz. W akcję włączyły się również prawie wszystkie szkoły podstawowe z gminy Pruchnik, których przedstawiciele odczytywali wybrane fragmenty dramatu. Piękna pogoda i wspaniała sceneria w parku, stworzyły idealną, niepowtarzalną atmosferę i tym samym okazję, aby na chwilę usiąść i wsłuchać się w to wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali, z rąk pana dyrektora Centrum Kultury Sportu i Turystyki – Krzysztofa Łuca pamiątkowe podziękowania za udział w akcji. Chętni posiadający własny egzemplarz „Balladyny” mogli odcisnąć pieczęć okolicznościową z tegorocznego Narodowego Czytania.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

 

Tekst i zdjęcia CKSiT Pruchnik

  Wejscia: 122