strona domowa
strona domowa
Majowe świętowanie
poniedziałek, 02 maja 2022 05:54

1 maja br. w Pruchniku odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka. Uroczystość została połączona ze świętami narodowymi tj. Dniem Flagi oraz 231 rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W obchodach uczestniczyły delegacje strażaków z terenu Gminy Pruchnik z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele władz samorządowych – Powiatu Jarosławskiego, Urzędu Miejskiego w Pruchniku, i Rady Miejskiej, przedstawiciele Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Pruchniku oraz mieszkańcy i goście licznie odwiedzający w tym dniu naszą gminę.

Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo majowe, a po nim Msza Św. w intencji strażaków i ich rodzin w kościele parafialnym w Pruchniku pod przewodnictwem ks. dziekana Piotra Kandefera. Ksiądz proboszcz w homilii podkreślił jak ważna i odpowiedzialna jest strażacka służba, praca na rzecz drugiego człowieka,  co miało szczególny wymiar, ponieważ w tym dniu  kościół katolicki obchodził święto św. Józefa – patrona ludzi pracy.

W dalszej części odbył się przemarsz ulicami Pruchnika przed pomnik Grunwald w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej z Pruchnika pod batutą kapelmistrza Huberta Hadro, gdzie złożono wiązanki i znicze,  upamiętniając poległych w walkach o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej.

Następnie delegacja strażaków i przedstawicieli władz samorządowych przejechała na pruchnicki cmentarz, gdzie składając wiązanki i znicze oddano hołd wszystkim zmarłym strażakom z terenu gminy. W tym czasie kolumna marszowa przeszła na Rynek. Dowódca uroczystości - druh Zygmunt Jasiłek – Komendant Gminny Związku OSP RP w Pruchniku, złożył meldunek Wacławowi Szkole – Burmistrzowi Pruchnika rozpoczynając uroczysty apel.

Na rynku uczczono minutą ciszy zmarłych strażaków, odśpiewano hymn państwowy i wciągnięto flagę państwową na maszt, odbyły się także okolicznościowe wystąpienia. Głos zabrał burmistrz Wacław Szkoła – oraz Stanisław Kłopot – Starosta Jarosławski. Po wystąpieniach uroczystości dobiegły końca, jednak dalsze świętowanie, związane z obchodami 130 lecia powstania OSP odbędzie się w dniu 3 maja w Jodłówce.

   Wejscia: 492