strona domowa
strona domowa
Wizyta delegacji francuskiej - LGD „PAYS DE LA LOIRE JEUNE ET SES RIVIERES” w Gminie Pruchnik
środa, 14 grudnia 2011 20:38

 

W dniu 13-12-2011 gościliśmy w gminie Pruchnik delegację francuską z LGD „Pays de la Loire jedne ses Rivieres”. Zanim do nas dotarli zwiedzili gospodarstwa agroturystyczne z terenu LGD „ Z tradycją w nowoczesność”. Delegacja zaczęła swoją wizytę studyjną od gospodarstwa Pana Marka Sierpińskiego z Malenisk (www.galeria-garden.pl). Właściciel gospodarstwa prowadzi uprawę drzew i krzewów ozdobnych. Gospodarstwo prowadzone w gruncie jak i metodą doniczka w doniczkę na powierzchni 4 ha. Drzewa i krzewy wykonane według zasad tworzenia drzewek bonsai. Gospodarstwo ponadto wykonuje drewniane donice różnorodnej formy, w tym drewniane donice bez gwoździ, ręcznie robione w stylu staropolskim, bardzo trwałe z drzewa dębowego i modrzewiowego.

 

Następnie goście zawitali do Gospodarstwa Pasiecznego "Królewskie Miody" Piotra Blajera z Chorzowa (www.krolewskie-miody.pl, www.sklep.krolewskie-miody.pl). Gospodarstwo od 1986 roku prowadzi pasiekę. Z roku na rok stopniowo rozwijają swoją pasję, umiejętności i pasiekę, w 1997 roku posiadali już 24 produkcyjne rodziny. W 2003 roku podjęli strategiczną decyzję - połączyli pasję z doświadczeniem lat ubiegłych i zajęli się pozyskiwaniem miodu w sposób profesjonalny. Prowadzą wędrowną gospodarkę pasieczną opartą na pożytkach gryczanych, lipowych, rzepakowych, spadziowych, wielokwiatowych i wrzosowych. Obecnie Pasieka, położona u podnóża Krajobrazowego Parku Pogórza Przemysko-Dynowskiego w miejscowości Chorzów, jest wyposażona w 400 uli i 150 odkładów. Miody zostały docenione na wielu wystawach i targach, potwierdzają to liczne nagrody, dyplomy i puchary. Rozpoczęli też proces rozbudowy oferty, w niedalekiej przyszłości zostanie ona poszerzona m.in. o miód pitny, kosmetyki na bazie produktów pszczelich, zestawy upominkowe oraz nowe odmiany miodów tj. akacjowy i wrzosowy. Kolejnym punktem wizyty studyjnej delegacji francuskiej była winnica Doroty i Jerzego Steckich z Węgierki (http://wegierka.polskiewinnice.eu). Winnica zlokalizowana jest w miejscowości Węgierka. Winnica powstała w 2005 roku, jako kontynuacja zainteresowań uprawą winorośli na małym skrawku 3,5 arowej działki rozpoczętej w 2003 r. w Jarosławiu. Powierzchnia winnicy wynosi 1,10 ha, natomiast powierzchnia uprawy wynosi ok. 25 arów, na której posadzono „na próbę” 19 odmian winorośli. Ze względu na kąt nachylenia większość prac wykonywana jest ręcznie lub przy użyciu drobnego sprzętu. Uprawiane odmiany: Seyval Blanc, Marechal Foch, Muskat, Leon Millot, Jutrzenka, Rondo, Bacchus, Regent, Bianca, Pinot Noir Precoce, Sibera, Roesler, Johanniter, Cabernet Cortis, Phoenix, Pinot. O godzinie 13 delegacja francuska odwiedziła Gospodarstwo Agroturystyczne Swoboda Magdaleny Babiś. Gospodarstwo organizuje: przyjęcia weselne, bankiety, komunie, spotkania integracyjne. Posiada 21 miejsc noclegowych. Atrakcje: szkółka jazdy konnej (własna stadnina koni), bryczka, kuligi, wędkowanie (własne stawy). Z Hawłowic delegacja udała się do Sołtysa Rozborza Długiego Henryka Zaboja, który był pomysłodawcą wizyty francuskich rolników. Gospodarstwo rolne składa się z 42 działek rolnych o łącznej powierzchni 43 ha. W gospodarstwie uprawia się rzepak 12 ha, pszenicę 14 ha, żyto 1 ha, jęczmień jary 2 ha, pszenica jara 2ha, buraki cukrowe 4,5 ha oraz ziemniaki 3 ha, pozostałe to łąki i pastwiska. Prowadzony jest chów tuczników około 50 sztuk rocznie. Kolejnym punktem wizyty studyjnej była Galeria pod Gontem w Pruchniku gdzie gości z Francji i Zarząd LGD „Z tradycją w nowoczesność” na czele z Prezesem naszego LGD – Panią Haliną Węgrzynowską przywitał Burmistrz Pruchnika – Pan Wacław Szkoła wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pruchniku – Władysławem Flakiem oraz Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Pruchnickiej – Aleksandrą Wdowik. Pan Burmistrz w kilku słowach przedstawił historię Pruchnika. Pani Prezes SMZP wspomniała, że pierwsza wzmianka o chałupie przy ul. Kańczudzkiej 33 pochodzi z 1776 r. W roku 2005 budynek został starannie rozebrany, element po elemencie i złożony w Rynku w sąsiedztwie innych drewnianych domów. Było to możliwe dzięki środkom unijnym z Sektorowego Programu Operacyjnego.

Pani tłumacz przekazała od przedstawiciela delegacji francuskiej podziękowania za serdeczne przyjęcie. Jednym z powodów, dla których odwiedzili nasze tereny jest  82 letnia Polka mieszkająca w ich miejscowości, która jest niezwykle ciepłą i serdeczną kobietą, nazywaną przez lokalną społeczność „ciocią”. „Ciocia” zawsze pamiętała skąd pochodzi i pomagała swoim rodakom ściągając ich do Francji i załatwiając im pracę. Chcieli odwiedzić strony „ cioci” i zobaczyć jak żyją, pracują polscy rolnicy, podzielić się swoimi doświadczeniami i nawiązać współpracę.

Pani Prezes SMZP zaprosiła gości do degustacji produktów lokalnych przygotowanych przez Panie z Rzeplina, Pruchnika. Swoje produkty zaprezentował również Pan Bogdan Stanik z Gospodarstwa Agroturystycznego „Zofiówka”. Gospodarstwo specjalizuje się w sadownictwie i produkcji naturalnych suszonych owoców. Tradycja suszenia owoców jest na terenie Ziemi Pruchnickiej znana od pokoleń. Uprawiane tu od dziesięcioleci drzewa owocowe zapewniają w jesieni dużą ilość owoców. Dzięki suszeniu ich, nadmiar jaki pojawiał się w sezonie, można było wykorzystać w okresie zimowym. Suszyło się wszystkie owoce: śliwki, gruszki, jabłka, aronię a nawet orzechy włoskie. Suszona śliwka węgierka wpisana na listę produktów lokalnych.

Po degustacji zaproszeni goście zwiedzili nasz ryneczek z podcieniowymi domami. Przewodnikiem po tej architektonicznej perełce była Pani Agnieszka Kałużny. Następnie goście przeszli do Urzędu Miejskiego w Pruchniku na spotkanie z rolnikami z terenu naszej gminy i sąsiadujących gmin. Omawiano zasady uprawy owoców miękkich, mówiono o związkach zawodowych rolników, które działają we Francji. Rolnicy z jednej i drugiej strony mieli wiele pytań, wymieniali się doświadczeniami i porównywali jakie udogodnienia, warunki pracy, możliwości mają rolnicy polscy a jakie francuscy. Dyskusja rozgorzała na dobre, Pani tłumacz tłumaczyła sprawnie i profesjonalnie. Po konferencji zaproszeni goście przeszli do Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku gdzie przygotowano dla nich obiadokolację i okolicznościowe upominki z produktami lokalnymi z terenu LGD. Śladem potwierdzającym wizytę studyjną rolników francuskich jest wpis do księgi pamiątkowej wyłożonej w Galerii pod Gontem i deklaracja podpisania porozumienia o dalszej współpracy pomiędzy LGD „Pays de la Loire jedne ses Rivieres” a LGD „Z tradycją w nowoczesność”.

 


  Wejscia: 2899