strona domowa
strona domowa
Relacja z Jarmarku Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”
piątek, 29 lipca 2022 04:59

W niedzielę 24 lipca odbył się XX Jarmark Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”. Przez 19 lat miejscem tej imprezy był Rynek w Pruchniku, jednak w tym roku po raz pierwszy odbyła się ona na Targowisku „Mój Rynek”. Pogoda dopisała, dowodem czego były tłumy ludzi, którzy zdecydowali się jedną z letnich, wakacyjnych niedzieli spędzić pośród twórców, przyjeżdżających na jarmark.

W tym roku w Sochaczkach wzięło udział około 50 wystawców, którzy na swoich stoiskach prezentowali to, czym na co dzień się zajmują, co sprawia im radość lub to co jest dla nich dodatkowym zajęciem oprócz codziennych obowiązków a były to: wyroby z wikliny i drewna, ceramika, koronkowe dekoracje np. serwety, obrazy, rzeźby i wiele innych przedmiotów cieszących oko. Niektórzy wystawcy, przyjechali na jarmark z pokazem warsztatu swojej pracy, dzięki czemu wielu z obecnych a w szczególności dzieci, miały możliwość zobaczenia jak wygląda praca rzeźbiarza lub jak powstaje koszyk wiklinowy. Podczas imprezy odbywała się również degustacja produktów z lokalnej spiżarni.

Miejsce tego wydarzenia tętniło życiem już od godzin porannych ponieważ wspomniani twórcy pojawiali się na wskazanych przez organizatora miejscach już od godzin rannych. Kiermasz sztuki ludowej wspomnianych nietuzinkowych przedmiotów odbywał się od godziny 13.00 do 18.00. O godzinie 14.00 nastąpiło oficjalne otwarcie jarmarku, w którym uczestniczył pan Stanisław Kłopot – starosta jarosławski oraz pan Robert Grządziel – Sekretarz Gminy Pruchnik.

Tuż po otwarciu imprezy na scenie rozpoczęły się występy artystyczne dzieci i młodzieży, działającej przy Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku. Po bloku artystycznych występów, w godzinach popołudniowych wystąpiła Kapela Raniżowianie z Raniżowa, koncertując najpierw na scenie a później bawiąc obecnych pod wiatą.

Klimatyczne melodie gwiazdy wieczoru, rozbrzmiewały ze sceny podczas godzinnego koncertu zespołu Grzane Wino. Na zakończenie wszyscy, którzy mieli chęć potańczyć mogli to zrobić podczas zabawy tanecznej z zespołem Perła. W czasie imprezy chętne dzieci mogły skorzystać z przygotowanych dla nich animacji i atrakcji w postaci dmuchańców. Dodatkowo podczas jarmarku w godzinach 15.00 – 18.00 można było obejrzeć wystawę malarstwa pana Wacława Kochanowicza, która do 16 sierpnia br. jest dostępna do obejrzenia w Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku w godzinach otwarcia instytucji.

Relacja za CKSiT w Pruchniku - https://ckpruchnik.pl/galeria/jarmark-sztuki-ludowej-pruchnickie-sochaczki-24-07-2022/

GALERIA ZDJĘĆ

 

  Wejscia: 710