strona domowa
strona domowa
26 sierpnia 2012 – Dożynki Gminne
wtorek, 28 sierpnia 2012 10:37

 

W niedzielę mieszkańcy Gminy Pruchnik dziękowali za tegoroczne plony. Uroczystości dożynkowe odbywały się w dniu odpustu ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Rozpoczęły się w sanktuarium w Jodłówce uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Biskup Adam Szal. Podczas Mszy Świętej rolnicy w pierwszej kolejności podziękowali Panu Bogu za otrzymane w ciągu roku łaski i błogosławieństwa.

 

Następnie po Mszy Świętej barwny korowód dożynkowy na czele ze Starostami Dożynek – panią Zdzisławą Flak i panem Stanisławem Stanikiem, wieńczarkami z poszczególnych sołectw, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Gminy przemaszerowali przy dźwiękach orkiestry dętej z OSP nr 1 w Pruchniku na plac przy Domu Strażaka w Świebodnej.

W tej gościnnej miejscowości, przy świeżo wyremontowanym ze środków PROW obiekcie Burmistrz Pruchnika Pan Wacław Szkoła powitał zaproszonych gości, korowody dożynkowe i delegacje z poszczególnych miejscowości. Wyraził wdzięczność za pracę rolników i za ich trud włożony w tegoroczne żniwa. Serdecznie podziękował tym, którzy nie patrząc na pogodę oraz niejednokrotnie trudne warunki, pracują aby zapewnić chleb dla całego społeczeństwa.
Następnie głos zabrał Vice Starosta Powiatu Jarosławskiego Pan Józef Szkoła który podziękował rolnikom za ciężką pracę na roli, a wszystkim zebranym życzył udanej zabawy.

W trakcie dożynek podziwialiśmy misternie wykonane przepiękne wieńce dożynkowe z miejscowości: Świebodna, Pruchnik Górny, Pruchnik Dolny, Rozbórz Długi, Rozbórz Okrągły, Rzeplin, Kramarzówka, Jodłówka Parcelacja, Jodłówka i Hawłowice. Pszenica, żyto, jęczmień, owies, kwiaty oraz inne płody ziemi, to materiał z którego powstały wieńce. Następnie na specjalnie przygotowanej scenie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Świebodnej. W swoim programie artystycznym nawiązującym do święta plonów ukazały trud pracy na roli i radość życia na wsi. W dalszej kolejności wystąpiły wieńczarki ze Świebodnej prezentując piękne pieśni oraz przyśpiewki napisane specjalnie na dożynki. W prezentowanych przyśpiewkach wieńczarki wytknęły władzom gminy i władzom miejscowości Świebodna słabe strony i zachęcały do poprawy.

Organizatorzy dożynek zadbali o to aby miło i przyjemnie spędzić ten czas. Popołudnie i wieczór upłynęły na degustacji potraw regionalnych, grach i zabawach dla dzieci oraz zabawie tanecznej dla dorosłych z zespołem Irys.

   Wejscia: 3265