Ochotnicza Straż Pożarna w Świebodnej

70 9096 0004 2003 0072 2696 0001

Nr ID:

Historia

Pierwsze próby utworzenia jednostki gaśniczej w Świebodnej podjęto tuż po I Wojnie Światowej. Szczególnie zaangażowali się w tą sprawę:

• Barszczak Władysław (syn Karola)
  • Babiś Józef (syn Jana)
  • Stanik Józef (syn Szymona)
  • Olejarz Walenty
  • oraz Kocaj Józef – Wójt

To właśnie dzięki inicjatywie Józefa Kocaja – Wójta, a późniejszego sołtysa w 1925 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Świebodnej rozpoczęła oficjalnie swoją działalność.

Pierwszym naczelnikiem wybrano Józefa Stanika (syna Szymona), który funkcję tą pełnił przez 3 lata.
Pierwszy pożar, jaki gasili strażacy miał miejsce u Pakuły na Jaworzniku. Na początku ochotnicy pracowali w bardzo prowizorycznych warunkach, nie mieli własnego sprzętu ani remizy.  Do gaszenia pożarów przybywali z własnymi wiadrami, bosakami i widłami.

W 1928 r. Naczelnikiem OSP Świebodna został Michał Stanik, stał on na czele straży przez ponad pół wieku.
W 1931r. została zakupiona ręczna sikawka (która odnowiona do dnia dzisiejszego jest ozdobą remizy), oraz 9 mundurów za pieniądze ze sprzedaży drewna natomiast dawny areszt wiejski zaczęto używać jako remizę.

Jeszcze przed II Wojna Światową w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej wstąpili:

Wańkowicz Michał
Bielka Paweł
Halejcio Władysław
Kołcz Wojciech
Dragan Wiktor ( +1977)
Rakoczy Emil
Fudali Adam ( + 1987)

Po Pierwszej Wojnie Światowej zburzono areszt, a na jego miejsce wybudowano remizę – drewno na budowę pochodziło z lasu Gromackiego. Do wyjazdów do pożarów zaczęto używać wozów konnych, którymi najczęściej powozili: Basisty Józef, Fudali Adam, Marian Babiś.

Do członków ochotniczej straży pożarnej po II wojnie światowej dołączyli:

• Babiś Marian

• Babiś Antoni (+2011)

• Wańkowicz Władysław

• Stanik Mieczysław (1972)

• Trzeciak Tadeusz

• Stanik Józef (+2003)

• Dragan Jan (+1998)

• Wojdyło Kazimierz (+2003)

• Dzięgielowski Władysław

• Babiś Jan (+2000)

• Pakuła Michał

• Wańkowicz Julian (+2011)

• Barszczak Julian (+1994)

• Stanik Antoni (+1999)

• Basisty Józef

• Fudali Jan

• Dragan Edward

• Babiś Władysław

• Wojdyło Józef

W 1954 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Świebodnej została wpisana do rejestru stowarzyszeń.
W 1958 r. członkowie OSP w Świebodnej przyjęli na walnym zebraniu statut ogłoszony zarządzeniem ministra spraw wewnętrznych.
W 1961 r. zakupiono motopompę M 400, a w 1964 r. motopompę M 800. Stan sprzętu był systematycznie kontrolowany.

Ochotnicza Straż Pożarna w Świebodnej prowadziła dokumentację, wśród której zachowały się do dziś;

Księga gospodarcza (księga majątkowa) Stowarzyszenie OSP
Książka zdjęć i szkoleń
Statystyka pożarów i innych wypadków
Zeszyt kontroli w zakresie zapobiegania pożarom

Strażacy OSP otrzymywali legitymacje członkowskie.
Członkowie OSP Świebodna regularnie spotykali się na walnych zebraniach, z których sporządzano protokoły i plany działania. Strażacy byli również uczestnikami sesji GROMADZKIEJ RADY NARODOWEJ, gdzie referowali historie OSP Świebodna, jej wyposażenie techniczne, stan osobowy oraz wykonywane czyny społeczne.  7 marca 1964 r. Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Jodłówce powołało ZESPOŁY KONTROLNE PRZECIWPOŻAROWE i podzieliło wieś na rejony kontrolne.

Przedstawiciele uczestniczyli w zjazdach powiatowych związku ochotniczych straży pożarnych, a ich działalność doceniana była przez Zarząd Okręgu Wojewódzkiego, który przyznawał specjalne odznaki za wysługę lat.